vissza a főoldalra

 

 

 2010.10.29. 

Izraelnek nem tetszik a közel-keleti szinódus egyik résztvevőjének nyilatkozata

Izrael azzal vádolta meg a nemrég véget ért közel-keleti szinódus egyes résztvevőit, hogy felszólalásukat politikai támadásra használták fel. Cyrille Salim Bustros newtoni melkita érsek október 23-án azt nyilatkozta a szinódus záródokumentumának elfogadása után, hogy Isten szavát nem lehet igazságtalanságok igazolására felhasználni. Amikor megkérdezték, mit ért ezalatt, hozzátette: a keresztények nem beszélhetnek egy specifikus „ígéret földjéről”, mivel Jézus Krisztus Isten országát hozta el a földre, és mindenki a választottak közé tartozik, aki követi őt. Ezért aztán az Ígéret földjének elképzelése nem használható fel arra, hogy ezzel igazolják a zsidók visszatérését Izraelbe és a palesztinok kiszorítását földjükről.

 Danny Ayalon, Izrael külügyminiszter-helyettese – aki az Apostoli Szentszékkel a katolikus egyház szentföldi státusáról tárgyaló izraeli delegáció vezetője – nemtetszésének adott hangot a melkita érsek nyilatkozatával kapcsolatban. Mint mondta, a szinódus ezzel egy, a „legjobb arab hagyományoknak megfelelő politikai támadás” színtere lett. A szinódust ráadásul szerinte Izrael-ellenes többség jellemezte. Izrael ezért arra kérte a Vatikánt, hogy határolódjon el az érsek nyilatkozatától, ami „rágalom a zsidók és Izrael állam ellen”, és nem szabadna, hogy a Vatikán hivatalos álláspontja legyen.

 Mordechay Lewy, Izrael szentszéki nagykövete ezzel kapcsolatban a Vatikáni Rádió német nyelvű adásában úgy nyilatkozott, hogy a kritika nem rontja Izrael és a Vatikán viszonyát, mert az egyes felszólalók ellen irányult, és nem a Vatikán ellen. Hozzátette, biztos abban, hogy a Vatikán megtalálja majd a módját, hogy elhatárolódjon a szinódusi felszólalások politikai felhangjaitól.

 Federico Lombardi szentszéki szóvivő a Vatikáni Rádió október 25-i adásában úgy nyilatkozott: a szinódus egyedüli hivatalos, közös megnyilatkozása a zárónyilatkozat, és az egyes résztvevők külön nyilatkozatai nem tekinthetők a szinódus álláspontjának. A záródokumentumban a szinódus felhívja a figyelmet az állampolgársághoz való jogra, a lelkiismereti szabadság, a vallásszabadság, az oktatás és a tanítás, valamint a tömegkommunikációs eszközökhöz való hozzáférés jogára.

 Hozzátette: arra kéri a résztvevőket, hogy kettőzzék meg erőfeszítéseiket azért, hogy igazságos és tartós béke lehessen a közel-keleti régióban, és befejeződjön a fegyverkezési verseny. Ez fog biztonsághoz és gazdasági növekedéshez vezetni és megállítani az elvándorlást, ami kiüríti az országok élő erőforrásait, írja a CNA.

 

(Forrás: Magyar Kurír)