vissza a főoldalra

 

 

 2012.01.13. 

Nevéhez méltó évet zárt a Pozsonyi Magyar Galéria

A Pozsonyi Magyar Galéria több magyar témát feldolgozó gyűjteménye is járja vándorkiállítás keretén belül a magyar vidékeket, s az évek folyamán nemcsak honi magyar, de anyaországi képzőművészek, csoportok is bemutatkoztak már nagy számban a Pozsony szívében-, óvárosában található galériában.

 A PMG számára a 2011-es év januárjában nagyszerűen, egyszerre két kihelyezett kiállítással indult. Magyarország Külügyminisztériuma Pozsonyi Nagykövetségének fogadótermeiben került bemutatásra a Szent István Pozsonyban című gyűjtemény, amelyet az akkori nagykövet, Heizer Antal nyitott meg, s Magyarország Európa Uniós elnökségének féléves időtartama alatt került itt megrendezésre. Ezzel egyidőben nyílt meg Zalaegerszegen a PMG Hommage Esterházy János festmény- és grafikai gyűjteményének tárlata.

Februárban a PMG művészeti irányításával megbízott Pozsonyi Műtermek szabad művészeti társulás egyik neves tagjának, grafikusának, festőművésznek rendeztek tagtársai egy sikeres jubileumi kiállítást a Pozsonyi Magyar Galériában. Nagy József az említett évben töltötte be születésének 85-ik évfordulóját. Szintén Sopronban, a Berzsenyi Dániel líceum aulájában került megrendezésre a fentiekben említett Esterházy János vándorkiállítás, amelyet Duray Miklós közíró, a Szövetség a Közös Célokért társulás elnöke nyitott meg. A gyűjteményt a történelmi város lakóin kívül több száz diák is megtekintette, egyben megismerhette a mártír ma is példát statutáló jeles életútját.

Márciusban a Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet adott otthont a PMG jeles Esterházy gyűjteménye tárlatának, mely alkalommal a jeles Esterházy János kutató, Molnár Imre történész is bemutatta  a mártír életútját feldolgozó legújabb kötetét.

Márciusban és áprilisban Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének védnöksége alatt került megrendezésre a Kassai Pasztorációs Központban a PMG Hommage Esterházy János festmény és grafikai gyűjtemény bemutatójára, egyidőben a mártír kassai szobrának – incidensekkel övezett - felavatása alkalmával.

Májusban került sor a fentiekben már említett Nagy József jubileumi kiállításának Budapesti – a Magyar Kultúra Alapítvány székházában való - bemutatójára.

Júliusban és augusztusban egy esztergomi-, és egy szentendrei képzőművész mutatkozott be a Pozsonyi Magyar Galéria értő közönsége előtt. Vincze László, az európai hírű portréfestő és tanítványa Lővi Krisztína, a csodás akvarellfestő sorakoztatták fel mindannyiunk előtt legjelesebb alkotásaikat.

Szeptemberben és októberben a Pozsonyi Magyar Galéria egyik gyűjteményének bemutatójára – a magyar kereszténység fellegvárában, Esztergomban került sor. A Szent István Pozsonyban című vándorkiállítás a Szakrális Művészetek Hete fesztivál keretén belül került megrendezésre a Szent Adalbert Kongresszusi Központban, melynek fővédnöki tisztségét Schmittné Makrai Katalin - Magyarország elnökének felesége – és Dr. Erdős Péter bíboros, prímás, Esztergom-budapesti érsek látta el. Ezt a kiállítást, amely az említett épületben megtartott nemzetközi Szent István konferencia idején is nyitva volt októberben – több ezer anyaországi és külföldi tekintette meg, s elismeréséről szólt a nemes témát képviselő kiállításról.

A Pozsonyi Magyar Galéria művészeti vezetésével megbízott Pozsonyi Műtermek tagjainak emlékőrző tevékenysége - jól ismert. 2011-ben, a csoport székhelyének, az Ateliér Gábriel-nek a szomszédságában, az András temetőben októberben gyertyagyújtással emlékeztek meg Felicián atya, vagyis Móczik József születésének 15O-ik évfordulójáról. A jeles papfestő, zeneszerző és karmester /1861-1917/  a századforduló idején közösségszervezői és művészeti tevékenysége mellett a szentszéki tanácsosi posztját is lelkiismerettel látta el. Az említett csoport tagjai hívták fel a pozsonyi magyarok figyelmét arra, hogy az atya sírja – siralmas állapotban van, ennek felújításához – összefogásra van szükség.

Tavaly,az ősz folyamán a PMG Esterházy gyűjteménye Szlovéniában s a Dunántúl városaiban vándorolt.  A lendvai kiállítás magyarságunk szempontjából is nagy jelentőséggel bírt, hiszen a mai Szlovénia területén élő magyarjaink is megismerhették a mártír, Esterházy János életét, amelyet a budapesti Esterházy Emlékbizottság elnöke, Martényi Árpád értékes és figyelem felkeltő előadásának keretében ismerhetett meg az értő közönség. A Rákóczi Szövetség segítségével az említett gyűjteményt láthatták még Nagykanizsán, s karácsony előtti hetekben Kaposvár fogadta a tárlatot.

Decemberben egy jeles jubileumi kiállítás megnyitóján vehetett részt a hálás pozsonyi művészetkedvelő közönség, ugyanis a Pozsonyi Magyar Galéria ünnepelte fennállásának ötödik évfordulóját. A JUBILEUM – 5 című kiállításon a galériát szakmailag felügyelő Pozsonyi Műtermek oszlopos tagjai - név szerint Jaksics Ferenc, Kalita Gábor, Mag Gyula, Nagy József, Nagy Zoltán és Könözsi István, Schrantz György képzőművészek  - vettek részt jeles alkotásaikkal a tárlaton. Ez a meghosszabbított kiállítás január végéig tart, így a Csemadok nagytermében megtartott találkozók,évzárógyűlések alkalmával még számos művészetkedvelő megtekintheti a tárlatot.

Amint ezt Kalita Gábor, a Pozsonyi Magyar Galéria művészeti vezetője a jubileumi tárlat kurátori beszámolójának alkalmával elmondta, az induláskor a galéria szervezői – a Pozsonyi Műtermek, a Csemadok Országos Választmánya, a Szövetség a Közös Célokért, a Madách Posonium Könyv-és Lapkiadó – azt a fő célt tűzték ki maguk elé, hogy elsősorban a hivatásos szlovákiai magyar képzőművészek számára biztosítson a fővárosban bemutatkozási, kiállítási lehetőséget,s cserekiállítások keretén belül kapcsolatot teremteni anyaországi képzőművészeti csoportokkal, képzőművészekkel is. Ezek a fogadalomak teljesültek, amelyek – a kurátor szavai szerint – történelmi hagyományokra alapultak: -1941-ben, a határon kívül rekedt magyarjaink egyetlen magyar képviselője Esterházy János - a Szlovák állam idején – a pozsonyi Hosszú utcában megalapította a Könyves Házat, ennek szomszédságában a Képtárat, ahol a magyar nemzetiségű írók, képzőművészek prezentálhatták műveiket, itt találkozhattak magyarjain k. A Pozsonyi Műtermek tagjai segítőikkel ezt a hagyományt újították fel, amely az elmúlt öt év idején számos nagyszerű kulturális rendezvény, találkozó formájában csúcsosodott ki.

Nem szabad említés nélkül hagyni azokat a emlékező, emlékőrző kiállításokról sem, amelyeket magyar szívű képzőművészeink szerveztek az elmúlt öt év idején. A József Attila-, Kassák Lajos-,Kempelen Farkas, s más  magyar történelmi nagyságaink hommage kiállításai rendszerint nagy sikert arattak. De a közelmúltban elhúnyt művészbarátok emlékét is hommage kiállításokban őrizték meg a pozsonyi képzőművészek. A jóbarát Zs. Nagy Lajos, költő, szerkesztő, Dúdor István, festőművész, a  Janiga József – emléke előtt is tisztelegtek munkáikkal az alkotók.

A PMG működése hamarosan kiterjedt az egész Kárpát-medencére, ugyanis a galéria két gyűjteménye évek óta sikeresen vándorol a magyarlakta vidékeken. A Hommage Esterházy János festmény és grafikai gyűjteményt eddig tizenhét alkalommal, a Szent István Pozsonyban című emlékőrző tárlatot tíz helyszínen láthatták az érdeklődők. Például több alkalommal Budapesten és Esztergomban, a máramarosmegyei Nagybányán, a Dunántúl nagyobb vár osaiban, Szlovénia magyarok lakta vidékein - Lendván és környékén, az Őrvidéken, s természetesen idehaza a Felvidéken - Pozsonytól Királyhelmecig. Persze ezek mögött a vándorkiállítások mögött is halalmas szervező munka rejlik, amelyet bizony a kiállításszervezők, a képzőművészek csakis kitartással, s magyarságuk iránti szilárd elkötelezettségükkel voltak képesek becsülettel, s példaadóan végezni.

Mivel az év első napjait éljük, hadd kívánjunk mindannyian boldog, eredményes új esztendőt mind a Pozsonyi Magyar Galéria szervezőinek, segítőinek, mind viszont azoknak a jeles képzőművészeinknek, akik – önmaguk által választott művészeti krédójuk gyakorlása mellett -  nemzetük iránti elkötelezettségükről is  számtalanszor tanúbizonyságot tettek.

 

(Szőke Éva, Felvidék Ma)