vissza a főoldalra

 

 

 2012.05.25. 

Viperákkal vertek magyar fiatalokat Szabadkán

Május 19-én, szombaton éjjel, a Múzeumok éjszakája rendezvény estéjén éjfél és egy óra között magyar fiatalokat vertek meg Szabadkán, nem messze a Fasizmus áldozatainak terétől. Viperákkal és vasrudakkal ütöttek két fiút, akik megsérültek, egyikük még most is kórházi ápolásban részesül, bordatörést szenvedett. Fennáll a gyanú, hogy azért bántalmazták őket, mert magyarok.

A fiatalok közül a legtöbben a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium tanulói, illetve a Műszaki Szakközépiskolába járnak, de volt köztük egyetemi hallgató is. A fiatalok állítják, nem először kerülnek összetűzésbe ezekkel a szerb fiatalokkal. Több alkalommal beléjük kötöttek már, ugyanezen a helyen.

 Most szombaton a fiatalok elmondása szerint a Múzeumok éjszakáját követően mentek ki a térre, ahol egy padon beszélgettek, négy lány és hét fiú. Egyszer csak megjelent egy 15–20 tagú, szerb fiúkból álló banda, akik odamentek hozzájuk, s annyit mondtak, jobb lesz, ha elmennek, ha nem akarják, hogy baj legyen, hogy megverjék őket. Ők azonnal meg is indultak, pontosan azért, mert ismerték már a csoport tagjait, nem akartak összetűzésbe keveredni velük. Azonban amint megindultak, a szerb fiatalok elkezdtek futni utánuk, majd ők is gyorsan menekülni kezdtek. Van, akinek sikerült elfutnia, egyesek kerékpárral voltak, de két fiút elkaptak – a lányokat nem bántották.

 Az egyik fiúnak a száján és a fején okoztak sérülést, a másik pedig bordatöréssel a kórházban fekszik. A támadók viperákkal és vasrudakkal verték őket. A két sérült nem a Kosztolányi Dezső Gimnázium tanulója.

 A verekedést követően a sérülteket elkísérték társaik a mentőállomásra, ahová a rendőrség is megérkezett. Kihallgatták őket, majd a legtöbben hazamentek. Az egyik fiatal kiemelte, a szóbeszéd szerint ezek a fiatalok a Műszaki Szakközépiskola diákjai, és 1995-ös/1996-os generáció diákjai. Húsvét környékén már szidalmazták őket ugyancsak a Fasizmus áldozatainak terén, amikor kint ültek a fűben, és gitároztak, énekeltek, de hozzátették, számos példát fel tudnának sorolni, amikor hasonló incidens érte őket. Minderre okot azonban egyszer sem adtak – hangsúlyozzák a fiatalok.

 A Műszaki Szakközépiskolába járó sértett tanuló szüleit, aki szintén ott volt szombaton éjjel, és felhasadt a szája a verekedéskor, elértük telefonon, tegnap azonban nem kívántak nyilatkozni.

 A Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium Iskolaszéki Tagjai levelet intéztek a Magyar Nemzeti Tanács elnökéhez. A levélben többek között ez áll: „Kérjük a Magyar Nemzeti Tanácsot, hogy amennyiben a megtámadott fiatalok szülei igénylik, nyújtsanak számukra jogi segítséget, valamint értesítsék az illetékeseket, és szólítsák fel őket arra, hogy reagáljanak ezekre az eseményekre, annál is inkább, mivel rendszeresen „járőröző” fiatalok csoportjáról van szó, akik „vadásszák” a magyarul beszélő fiatalokat, és ha kellő fölényben vannak, megtámadják őket.”

 Dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke lapunknak elmondta, olvasta a levelet és a diákok beszámolóit, amelyek megegyeznek, nincs nagyobb ellentmondás közöttük.

 – Megpróbálok a rendőrségtől információt kapni, hogy hol tart a nyomozás, azonosították-e az elkövetőket, és esetleg leellenőrzöm, hogy a rendőrség által elkészített jegyzőkönyvekben is az áll-e, amit a diákok állítanak, vagy esetleg más. A nyilatkozatokból az derül ki, hogy lehet a dolognak nemzetiségi jellege is, hiszen a támadók közül egyesek a fiatalok magyarságára is tettek megjegyzést. Nem biztos, hogy ez volt a fő motivációja ennek az incidensnek, de ezt sem kell kizárni – mondta Korhecz.

 A kérdésre, miszerint a szülők felkeresték-e már őket, és milyen jogi segítséget tudnak nyújtani ebben az esetben, az MNT elnöke hozzátette:

 –A szülők nem fordultak még hozzánk. A nemzeti tanács felvállalta azt, hogy jogvédelemben részesíti az azt igénylőket. Ez a jogvédelem azt jelenti, hogy jegyzőkönyvbe vesszük ezeket az eseteket, másrészt jogi tanácsot adunk, hogy hogyan lehet minősíteni ezt a támadást, és úgymond felvértezzük őket, hogy milyen intézkedésekkel tudják érvényesíteni a jogaikat, de akár segítünk egy-egy beadványt megszerkeszteni. Az ügyvédség munkáját azonban nem tudjuk és nem is feladatunk átvenni – mondta.

 

(Forrás: Magyar Szó)