vissza a főoldalra

 

 

 2015.04.03. 

Terror

Az Eurovíziós Dalfesztivál magyar fordulóján Csemer Boglárka és barátai előadtak egy dalt. Maga a dalverseny szerintem közelíti a szóra sem érdemes kategóriát. Az évtizedek óta teljesen érdektelen, mondanivaló nélküli és szerény művészi teljesítményt felvonultató versenybe Csemer Boglárka próbált valami közölnivalót csempészni. Háborúellenes dala azért nem feszíti szét a műfaji korlátokat, nem sokkal erősebb a mondanivaló, mint egy átlagos szépségversenyen, jelesül, hogy világbéke kell, de a megvalósítás és az eszközválasztás ügyes. A dalt erősítendő az MTVA háttér-animációján a világ különböző pontjain elkövetett atrocitások, mondjuk ki, gyilkosságok jelennek meg, az áldozatokra vonatkozó adatok formájában. Többek között a Gázában legyilkolt civilek és gyerekek száma is megjelent.

Izrael magyarországi nagykövete viszont úgy gondolta, hogy jogában áll letiltani a gondolati összefüggést a rossz háború és Izrael között, annak ellenére, hogy ezeket a felemlített civil áldozatokat az izraeli hadsereg ölte meg. Szegény Csemer Boglárka válaszolt az orwelli gondolatterrorra. Karrierje szempontjából ez nem biztos, hogy jó húzás volt, ennek ellenére örömmel idézzük nyilatkozatát, még akkor is, ha az eredmény egyértelmű. A dalverseny bécsi döntőjén gázai gyilkolásról még csak említés szintjén sem lesz szó. Azaz Izrael budapesti nagykövete sikerrel tilthat le, amit csak akar.

Csemer Boglárka nyilatkozata mégis becsülendő.

„Az elmúlt napokban olyan cikkek láttak napvilágot az interneten, melyek arról szólnak, hogy Izrael budapesti nagykövete felszólította az MTVA-t, hogy a győztes dalom háttérvetítéséből vegye ki a követező mondatot: »2014 – Gáza – az áldozatok kétharmada civil, köztük több mint 500 gyerek«. Nem szerettem volna nyilatkozni, mert a kialakult vita nem az én »háborúm«, de kénytelen vagyok, mert a 2015-ös győztes dalomat érinti. Szeretem a Wars for nothingot. Nagyon büszke vagyok rá. Hiszek a dal erejében és abban is, hogy szükség van ilyen dalokra. Mélységesen elszomorít, hogy bárki a békéért és a békéről szóló dalomat önmaga vagy nemzete elleni támadásként kívánja beállítani. A dal önmagunkkal vívott belső harcainkról is szól és arról, hogy képesek vagyunk szembenézni a hibáinkkal és felelősséget vállalni a tetteinkért. Már az elődöntő után látszott, hogy a túl sok felirat elvonja a figyelmet az énekesekről, de a Dal 2015 című műsorban lényegi módosításra nem volt lehetőség. Az új vetítés animációkra épül az eddigi feliratok helyett. Egyébként a korábbi feliratok sem voltak politikai állásfoglalások, hanem csak adatok, tények. Hangsúlyozom, hogy már két héttel ezelőtt, tehát jóval hamarabb, mielőtt bárki is a korábbit nehezményezte volna, elkészült egy új háttérvetítés, melyet a bécsi stáb meg is kapott március 15-én az EBU meetingen. Innentől kezdve okafogyott az MTVA-t arra felszólítani, hogy további lépéseket tegyen. Szeretném remélni, hogy a XXI. században van művészi alkotószabadság. Eddigi életemben, világnézetüktől és származásuktól függetlenül, az embereknek, emberekért és egy jobb világért énekeltem. Ettől senki és semmi nem tud eltántorítani ezután sem.”

 

csorja