vissza a főoldalra

 

 

 2015.02.27. 

Közel a néphez

Még január végén jelentette be egy sajtótájékoztatón Tóbiás József, hogy a Magyar Szocialista Párt országjárásba kezd, és ebben az országjárásban ő maga, azaz a pártelnök is aktívan élen jár majd. A cél az, fogalmazott Tóbiás, hogy a párt vezetői és tisztségviselői közel kerüljenek a néphez, és közvetlenül az emberektől értesülhessenek arról, hol vannak a legnagyobb gondok, min kellene leginkább változtatni.

Meg kell vallanom, hogy Tóbiás József bejelentése kíváncsivá tett, és azóta árgus szemekkel nézem a híradásokat, böngészem az internetet, hogy szépen hangzó céljukat, vagyis a néphez való közelebb kerülést milyen módon próbálják kivitelezni a szocialisták. Az eddigi három hét minden előzetes várakozásomat alulmúlta. Biztosra vettem ugyanis, hogy megpróbálják minél hitelesebben levetkőzni korábbi politikájuk azon jellemvonásait, amelyek 2006-ig kormányzati sikerre is esélyes váltópártból gyengécske középpárttá silányították az MSZP-t. Ennek éppen az ellenkezője történt meg a néphez való közeledés első heteiben, mind a bel-, mind pedig a külpolitika szintjén a létező legrosszabb napjaikat idézik a szocik.

Külpolitikájuk továbbra is a Nyugat felé való megfelelni vágyáson alapszik, amelynek persze szerves része saját hazájuk, és a regnáló magyar kormány lejáratása. Jól példázza ezt az a vállalt törekvés, amely szerint az MSZP a közeljövőben „diplomáciai offenzívát” indít annak érdekében, hogy Magyarországot visszavezesse az európai demokratikus értékekhez. Nyilván eme offenzíva részeként hívták meg hazánkba Gianni Pittellát, az Európai Parlament szociáldemokrata politikusát is. Érdekes és fölöttébb sajátságos módon Pittella éppen ugyanazokat a kliséket pufogtatta el hazánkról, valamint az Orbán-kormányról, amelyeket már ötödik éve szajkóz a hazai ellenzék. Kissé átlátszó a dolog, de ne legyünk rosszmájúak, még csak ne is feltételezzük, hogy – tekintettel a közös EU-s frakcióra – mindez az „internacionalizmus” jegyében történt. Ugyanakkor minden jóindulat ellenére mégiscsak nehezen hihető, hogy Pittella minden előzetes „felkészítés” nélkül éppen úgy az információszabadság és a médiapluralizmus állítólagos hiánya, valamint a „skizofrén magyar külpolitika” (sic!) miatt „féltse” hazánkat, mint ahogyan azt a szocialisták és a többi balliberális pártocska hangadói szokták. Ez a dolog mutat némi hasonlóságot az elhíresült Tavares-jelentéssel, ahol aztán később kiderült, hogy a szocialisták nem csekély mennyiségű információt szolgáltattak annak elkészültéhez. Amúgy, ha én szocialista volnék, mélyen elgondolkodnék, talán egy cseppet még meg is ijednék a jövőmet illetően, hiszen akár üzenetértéke is lehet annak, hogy az általam meghívott olasz szociáldemokrata bizony fontosnak tartotta, hogy Gyurcsány Ferenccel is megbeszélést folytasson…

Ami a belpolitikát illeti, ott is sikerült jókora öngólt szerezni. Ritkán fordul ugyanis elő, hogy egy párt – önépítésre kijelölt évében – ismét egy olyan eszközhöz nyúljon, amellyel a múltban már csúful leszerepelt. Ez pedig az éhségmenet, amelyet most – talán a jobb hangzás végett – a méltóság menetére kereszteltek át. Még a külsőségek is ugyanazok: rémségesen kinéző piros széldzsekiben, elöl egy-egy ráérős szocialista potentáttal, menetel néhány aktivista, akik olykor-olykor megállnak és rögtönzött sajtótájékoztatókat is tartanak. Tóbiás József egy miskolci konferencián kijelentette, hogy ez még csak a kezdet, további éhségmenetek is indulnak. Ha a tavasz valóban az éhségmenetekről szól majd a szocialistáknál, akkor azért célszerű volna megfelelő szűrők után előzetesen leszűkíteni a menetek élére állított vezető szocialista politikusok névsorát, nehogy – Hérakleitosz több ezer éves igazságát is meghazudtolva – másodszor is ugyanabba a folyóba lépjenek. Közismert, hogy a 2013-ban lezajlott éhségmenetek egyik vezéralakja az a Simon Gábor volt, aki hihetetlenül hangzatos kijelentéseket tett a borzalmas magyarországi szegénységről, miközben később kiderült, hogy meghatározhatatlan eredetű százmilliókat parkoltat különböző külföldi bankszámlákon.

Abban a tekintetben sem javul a helyzet a szocialisták háza táján, hogy továbbra is akad náluk egy-két „elszabadult hajóágyú”, aki érdekes nyilatkozatokkal hívja fel magára a figyelmet. Újabban Szanyi Tibor megnyilvánulásait érdemes a leginkább nyomon követnie annak, aki kínjában vagy jókedvében kuncogni akar egy jót. Az MSZP megmondó embereként is számon tartott Szanyi ezúttal a párt által is ezerrel támogatott veszprémi képviselőjelölt baloldaliságát kérdőjelezte meg nagy nyilvánosság előtt. Szanyi emellett megismételte szűk másfél évvel ezelőtti, nagy vihart kiváltó Gyurcsány-ellenes kirohanását is. Ebben csak annyi az érdekes, hogy az MSZP épp most készül lebontani a diktatórikus orbáni kétharmadot, mégpedig egy „alkalmatlan” veszprémi jelölttel, valamint a Szanyi által korábban mentálisan megzakkant bolsi milliárdosnak, most pedig a baloldal vérét szívó, vadkapitalista kalandornak nevezett Gyurcsány Ferenccel együtt. Furcsa egy állapot, ha a magát a baloldal vezető erejének tartó párt egy nem is baloldali jelölttel akarja legyőzni a nemzeti oldalt, és ebben az amúgy is faramuci helyzetben egy, a baloldal vérét szívó, mentálisan megzakkant bolsi milliárdos pártja a legfőbb szövetségese…

Összegezve az eddigi fejleményeket, a helyzet nem tűnik túl biztatónak. A néphez közel kerülni szándékozó szocialisták szemlátomást semmit nem tanultak az elmúlt választások súlyos, megsemmisítő vereségeiből, valamint annak kiváltó okaiból, és képtelenek változtatni nemzetellenes beidegződéseiken. A külpolitikában hazaárulással felérő ármánykodás, a belpolitikában a valódi mondanivalót teljesen nélkülöző, populista maszlag jellemzi őket továbbra is, és mindez meg van spékelve egy-két sértett, különös személyiségű megmondó ember durva megnyilatkozásával.

Ilyen helyzetben öngyilkos taktika elvegyülni a néppel. Érdemesebb volna inkább alaposan bezárkózni, hogy minél kevésbé szűrődjön ki a haláltusa egyre felismerhetőbb moraja…

 

Kovács Attila