Józsefváros további fejlődése a tét
2010 óta kétharmadával csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma, és az itt élők szubjektív biztonságérzete jelentősen emelkedett. Van még mindig tennivaló, de bátran állíthatom, hogy Józsefváros egyre biztonságosabb – nyilatkozta a Magyar Fórumnak Dr. Sára Botond.
Július 8-án időközi polgármester-választás lesz Józsefvárosban, s ön a kormánypárti jelölt. Készítsünk egy kis áttekintést. 8-9 éve még „nyóckernek” mondták a kerületet a prostitúció, a bűnözés miatt. Mit sikerült elérni ezen a téren?
–Néhány évvel ezelőtt szinte kizárólag erről a két dologról lehetett hallani a kerülethez kapcsolódóan, mára ez teljesen megváltozott. Józsefváros Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő kerülete lett, megújultak a közintézmények, minden nagyobb tér, park, sok út és utca, emellett pedig elkezdődött a lakóházak rendbehozatala is. Ezzel párhuzamosan komoly lépéseket tett az önkormányzat a rendőrséggel együttműködve a korábbi közbiztonsági állapotok javítása érdekében. 2010 óta több mint 5 milliárd forint jutott erre a célra, melynek köszönhetően például van egy teljes lefedettséget biztosító és modern térfigyelő-kamerarendszer a kerületben, jelentősen nagyobb a rendőri jelenlét, újra működik a polgárőrség, és nagyobb létszámmal dolgozik a közterület-felügyelet is. Az eredmények magukért beszélnek: 2010 óta kétharmadával csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma, és az itt élők szubjektív biztonságérzete jelentősen emelkedett. Van még mindig tennivaló, de bátran állíthatom, hogy Józsefváros egyre biztonságosabb.
Nagyon sok tér megszépült, megújult. Vannak további terveik a munka folytatására?
–Igen, rengeteg tervünk van. Folytatni kell a lakóházak rendbehozatalát, és tenni kell a közbiztonság és köztisztaság további javítása érdekében. Emellett hamarosan elindul az Orczy negyed rehabilitációja, sőt már döntés van a Csarnok negyed és a Népszínház utca és környéke megújításának tervezéséről is. Még idén elkezdődik a Blaha Lujza tér újjáépítése, ezzel együtt pedig a Corvin Áruház is visszakapja régi homlokzatát. Mindez csak néhány terv a sok közül, ezen túl is sok elképzelés van, például a Józsefvárosi Pályaudvar volt területével kapcsolatban is hamarosan jó híreket tudunk mondani.
Ingatlanok, középületek újultak meg. A Józsefvárosi Főplébánia épülete viszont szinte életveszélyes. Tud tenni valamit az önkormányzat a felújítás érdekében?
–A Józsefvárosi Főplébánia épülete 2017-ben teljesen megújult, és a Szent József Plébánia templommal kapcsolatban is jó hírem van, hiszen az állam 1,2 milliárd összegű támogatásával hamarosan megkezdődik a templom felújítása, ami kiemelten fontos számunkra, már csak azért is, mert Józsefváros egyik fő szimbóluma és a kerület főterén áll.
Nemrég találkoztam Raduly Józseffel, aki nem győzte dicsérni az önkormányzat vezetését, hogy mi mindent tesz a Józsefvárosban élő cigányság érdekében. Egyre több a dombormű a Muzsikus Cigányok Parkjában. Ezen kívül miben segítette a helyi cigányságot?
–Józsefvárosban elismerjük a cigánymuzsikát, mint nemzeti értéket és fontosnak tarjuk ennek a kultúrának a megőrzését. A neves muzsikusok és prímások előtti tisztelgésen túl évről évre támogatjuk a Józsefvárosi Cigányzenekar működését, és úgynevezett térzene program keretében biztosítjuk, hogy még ismertebbé váljon a műfaj. A programban a kerület forgalmasabb utcáin, terein nyáron cigányzenészek muzsikálnak. Mindemellett jó kapcsolata van az önkormányzatnak a Józsefvárosi Roma Önkormányzattal, sok területen tudunk együttműködni.
Térjünk rá az anyagiakra. Hogy érték el, hogy 0 forint Józsefváros adóssága?
–Kocsis Máté anno 11 milliárd forintos adóssággal vette át a kerület vezetését, ma ez az állami adósságátvállalásnak is köszönhetően nulla forint, az éves költségvetésünk egynegyedét fejlesztésekre fordítjuk, valamint évről évre nagy összegű pénzmaradványt tudunk további fejlesztésekre fordítani hitel felvétele nélkül. Mindez a felelős gazdálkodásnak köszönhető.
Mi a véleménye arról, hogy összefogtak az ellenzéki pártok, és egy civil jelöltet indítanak?
–Alapvetően nem kívánok a jelöltekkel, sem a személyükkel foglalkozni, erről úgyis a választók fognak dönteni és ők sem az alapján, hogy hány jelölt van. Józsefváros további fejlődése a tét, ez az egyetlen szempont. Másfelől azért azt érdemes tudni, hogy az ellenzék jelöltje, Győri Péter se nem civil, se nem független, hiszen egykori SZDSZ-es politikusról van szó, aki mögött ott áll az MSZP, a DK, az LMP, a Liberálisok, és még ki tudja hány kis párt, a hajléktalan ellátással kapcsolatban végzett tevékenysége a kerületben ma inkább megoldandó probléma, mint követendő út. Abba pedig nem is szeretnék belegondolni, hogy mi történne a kerülettel, ha mondjuk tényleg visszavezetné a tűosztogatást.
Medveczky Attila